Sucha postać AMD - objawy

AMD, czyli Age-related Macular Degeneration to nic innego jak zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Schorzenie to dotyka osby po pięćdziesiątce, głównie kobiet powyżej 75 roku życia. Szacuje się, że na AMD w Polsce cierpi już ponad 1,5 miliona polskich seniorów. Tak duża liczba ma związek ze starzeniem się społeczeństwa i stałym przyrostem liczby emerytów.  Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem często występuje w obu oczach - u niemal połowy pacjentów choroba atakuje drugie oko w ciągu 5 lat.
 

Sucha postać AMD - co to jest?

Jest to najpopularniejszy i zarazem najłagodniejszy typ zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Występuje w aż 90 procentach przypadków. Sucha postać AMD charakteryzuje się powolnym postępem choroby, skutkującym stopniowym pogorszeniem ostrość wzroku. Proces choroby może trwać miesiące lub nawet lata. W wyniku tego zwyrodnienia obumierają komórki odpowiedzialne za prawidłowe odbieranie wrażeń wzrokowych funkcjonowanie siatkówki. Suche AMD może rozwijać się latami. Nieleczona degeneracja plamki związana z wiekiem może przerodzić się jednak w mokrą postać AMD - znacznie groźniejszą, która możemy doprowadzić do całkowitej ślepoty. 
 

Skąd się bierze sucha postać AMD?

W początkowym stadium choroby AMD na dnie oka pojawiają się drobne złogi, które powodują pogorszenia widzenia przy słaby oświetleniu. Im złogów jest więcej, tym nasz wzrok gorzej funkcjonuje. Główny czynnik ryzyka rozwoju AMD jest wiek - narażone są szczególnie osoby po pięćdziesiątce. Również palenie tytoniu i zła dieta znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Ogromnym czynnikiem motywującym wystąpienie AMD są także uwarunkowania genetyczne. Jeśli wśród naszych bliskich ktoś cierpiał na zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, nasze ryzyko zapadnięcia na tę chorobę wzrasta niemal 20-krotnie. Również takie schorzenia jak otyłość, choroby serca i układu krążenia mogą sprzyjać rozwojowi AMD.
 

Czym się objawia sucha postać AMD?

We wczesnym stadium suchej postaci AMD objawy są bardzo delikatne i często mogą być lekceważone przez pacjentów. To właśnie dlatego ważne są regularne wizyty u okulisty, aby nie przegapić zalążka choroby. Okulista oglądając dno oka, może dostrzec wspomniane wyżej złogi. Do najczęstszych objawów zwyrodnienia plamki żółtej związane z wiekiem należą pogorszenie widzenia, zauważalne zwłaszcza przy czytaniu, zniekształcone widzenie linii prostych, a także rozmycie krawędzi oglądanych przedmiotów, widzenie wyblakłych kolorów. Wczesne rozpoznanie jest najważniejszym warunkiem powodzenia terapii. Jeśli zatem nasz okulista stwierdził możliwość rozwoju AMD, warto śledzić rozwój choroby za pomocą testem Amslera, który pozwala na obserwację jakości naszego widzenia w warunkach domowych.