Czym jest testy Amslera i dlaczego jest istotny w przypadku AMD?

AMD to poważna choroba mogąca prowadzić nawet do całkowitej utraty widzenia. Niestety, jest też chorobą bardzo powszechna. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na nią dwadzieścia pięć milionów ludzi. W samej tylko Polsce do roku odnotowujemy ponad dwadzieścia tysięcy nowych przypadków. Warto więc wiedzieć, czym jest test Amslera, który pozwala dość łatwo wykryć problemy ze zwyrodnieniem plamki żółtej.

Zacznijmy jednak od tego, jakie są objawy AMD i na co powinniśmy zwracać uwagę? Początkowo problemy z plamką żółtą dość łatwo można pomylić z typowym pogorszeniem się widzenia, bo zaczynamy widzieć gorzej, szczególnie po zmroku. W przypadku AMD jednak obraz nie rozmazuje się równomiernie. Jest wyraźnie zaburzony w centrum pola widzenia. Niekiedy w obszarze tym pojawia się wręcz czarna plama. W przypadku czytania chorzy na AMD widzą zwykle dość dobrze początek i koniec tekst, mają natomiast problem z odczytaniem jego centralnej części. Charakterystyczną cechą problemów z widzeniem przy zwyrodnieniu plamki żółtej jest też falowanie oraz załamywanie się linii prostych.

Test Amslera - dowiedz się o nim więcej >>> https://vidiummedica.pl/leczenie-amd/instrukcja-testu-amslera/

Na tym właśnie opiera się tzw. test Amslera uważany za najprostszą i najszybszą metodę wstępnej diagnozy AMD. Warto pamiętać, że test ten możemy też wykonać w warunkach domowych – oczywiście nie zastąpi on wizyty u okulisty, jednak pomoże nam potwierdzić nasze podejrzenia. Jeśli z domowego testu Amslera wynika, że mamy problemy z plamką żółta, wizyta u okulisty powinna stać się naszym absolutnym priorytetem! Test Amslera często jest też wykorzystywany przez osoby chorujące na AMD do samokontroli i monitorowania postępów choroby.

Na czym polega test Amslera?

Siatka Amslera to kwadrat, którego boki mają dziesięć centymetrów. Co pół centymetra znajdują się w nim linie, tworzące regularną kratkę. W środku pola kwadratu, na przecięciu linii, znajduje się czarny zaznaczony punkt. Aby przeprowadzić test, należy zasłonić jedno oko, a drugim obserwować punkt w centrum kwadratu. Należy patrzeć z odległości około trzydziestu centymetrów. Jeśli nosimy okulary do czytania, badanie wykonujemy w okularach.

Jeśli obraz zaczyna falować, linie załamują się i zniekształcają, lub środek kwadratu zakrywa czarna plama, prawdopodobnie mamy problem zwyrodnieniem plamki żółtej. Także mroczki przed oczami podczas wykonywania testu Amslera to sygnał, że należy jak najszybciej udać się do okulisty.

Z testu Amslera korzystają także gabinety okulistyczne, bo jest on prosty i bardzo skuteczny. Ile kosztuje wykonanie takiego testu? Wszystko zależy od cennika danego gabinetu okulistycznego lub kliniki. Ponieważ test Amslera nie wymaga specjalistycznego sprzętu, często wykonywany on jest w ramach standardowej wizyty kontrolnej, jeśli pacjent zgłasza problemy z widzeniem charakterystyczne dla zwyrodnienia plamki żółtej. Okuliści korzystają też z niego profilaktycznie, badając pacjentów należących do grupy ryzyka AMD, a więc osób po pięćdziesiątym roku życia. Oczywiście tego rodzaju test może być też wykonany podczas wizyty refundowanej przez NFZ i wówczas pacjent nie płaci za niego.

Nieco droższy jest pełen pakiet badań kwalifikujących do leczenia AMD w specjalistycznych klinikach okulistycznych. Wówczas należy się liczyć z kosztem od 200 do 300 zł za wizytę wraz z badaniami.