AMD – jak wygalają badanie kwalifikacyjne i ile kosztują?

AMD to inaczej zwyrodnienie plamki żółtej. Bardzo powszechna choroba okulistyczna i bardzo niebezpieczna. Szczególnie tak zwana wysiękowa postać AMD jest groźna, bo prowadzi do utraty wzroku. Tak jak w przypadku wielu innych schorzeń, także w przypadku AMD dla skutecznego leczenia kluczowe jest jak najwcześniejsze postawienie prawidłowej diagnozy. Jak wyglądają testy kwalifikujące do zabiegów leczących AMD i diagnostyka? Ile kosztują?

Kiedy warto udać się po diagnozę AMD?
O możliwych problemach z plamką żółtą świadczą następujące problemy. Przede wszystkim pogorszenie jakości widzenia, ale nierównomierne. Przy AMD widzenie jest zdecydowanie gorsze w centralnej części pola widzenia. Może nawet pojawić się tam czarna plama. Charakterystycznym objawem jest też przesuwanie się, falowanie i załamywanie linii prostych. Przy AMD chorzy obserwują też często nietypowe problemy z czytaniem – początek i koniec tekstu widzą wyraźnie, natomiast jego środkowa część jest rozmazana i nieczytelna. Zwyrodnienie plamki żółtej objawia się też często pogorszeniem widzenia w ciemnościach.

Jeśli zaobserwujemy takie objawy u siebie, należy jak najszybciej zapisać się na wizytę do okulisty. Warto też w warunkach domowych potwierdzić swoje podejrzenia, wykonując tzw. test Amslera. Jest to najprostsze narzędzie diagnostyczne, które daje dość dużo informacji o możliwych problemach z plamką żółtą. Jak wygląda test Amslera? W internecie bez trudu znajdziemy siatkę Amslera do wydruku. Jest to kwadrat o boku mającym dziesięć centymetrów. W środku są czarne linie prowadzone co pół centymetra i tworzące wyraźną siatkę. W samym środku znajduje się czarny punkt. Należy zasłonić jedno oko, a następnie obserwować ten punkt z odległości około trzydziestu centymetrów – jeśli używamy na co dzień okularów do czytania, podczas testu także należy mieć je na nosie. Test przeprowadzamy dla każdego z oczu.
Jeśli zauważymy w środku kwadratu czarną plamę, przed oczami pojawią nam się mroczki, al. Inie zaczną się wyginać, tracąc regularność, z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy uznać, że mamy AMD. Wartość diagnostyczna testu Amslera jest bardzo wysoka i jest on wykorzystywany także podczas badań okulistycznych w gabinetach i klinikach.

Jakie jeszcze badania wykonuje się podczas diagnostyki i kwalifikacji do leczenia AMD?
Poza testem Amslera na wizycie kontrolnej lekarz okulista bada także dokładnie dno oka. Wykonuje także USG oraz badanie pola widzenia. Często przy stawianiu diagnozy AMD wykonuje się też następujące badania: angiografia fluoresceinowa a także angiografia indocyjaninowa. Do decyzji lekarza należy, które badania uważa za niezbędne do postawienia diagnozy oraz zakwalifikowania pacjenta do leczenia AMD.

Ile kosztuje kwalifikacja do leczenia AMD oraz pakiet badań diagnostycznych? Wiele zależy od cennika konkretnej kliniki okulistycznej lub gabinetu. Zwykle nie są to wysoki koszty – wynoszą one od 200 do 300 zł za pełen pakiet badań kwalifikujących. Jeśli chodzi o sam test Amslera to jest on często wykonywany podczas standardowej wizyty kontrolnej u okulisty i wówczas nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów – płacimy tylko za wizytę, jeśli korzystamy z prywatnego gabinetu okulistycznego, lub nie płacimy, gdy wybierzemy się do okulisty posiadającego kontrakt z NFZ.